Proběhlo mimořádné zasedání Evropské rady k situaci ve Středomoří

Kvůli tragickým událostem minulého týdne, kdy ve Středozemním moři zahynuly stovky uprchlíků směřujících do Evropy, svolal předseda Evropské rady Donald Tusk evropské lídry na mimořádný summit do Bruselu. Hlavy států a vlád členských zemí EU zde minulý čtvrtek vyzvaly vysokou představitelku Mogheriniovou, aby navrhla opatření, jež by umožňovala zachycovat a ničit plavidla obchodníků s lidmi ještě předtím, než by je mohli použít.

Dále se lídři EU shodli na ztrojnásobení finančních prostředků pro záchranné operace Triton a Poseidon agentury Frontex, která má na starosti ochranu vnějších hranic Unie. Státníci došli k závěru, že členským státům, které čelí největším migračním tlakům, má EU pomoci koordinovat přesidlování většího počtu osob do zemí Evropy, které s umístěním uprchlíků vyjádří souhlas. To se však bude týkat pouze osob, kterým byl přiznán status uprchlíka. V ostatních případech se EU zaměří na rychlé navracení nelegálních migrantů zpět do jejich vlasti.

Česká republika hodlá podpořit aktivity agentury EU na ochranu vnějších hranic Frontex 10 miliony korun, je připravena nabídnout 60 českých odborníků (specialisté z ministerstva vnitra a ozbrojených složek) a letoun CASA. Více

Přejít nahoru