Vláda formálně nominovala Füleho do Evropské komise

Vláda po dnešním jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti formálně schválila nominaci Štefana Füleho jako příštího českého eurokomisaře. Informoval o tom mluvčí vlády Roman Prorok. Kabinet se kvůli tomuto kroku krátce sešel v Poslanecké sněmovně.

Füle ještě dnes odlétá do Bruselu, kde jej čekají první jednání. Mimo jiné se má setkat s předsedou Evropské komise José Barrosem. Podle zákona musel po úterním hlasování vlády Füleho nominaci projednat sněmovní evropský výbor.

Füle preferuje energetiku nebo rozšiřování EU

Poslanci ke kompromisnímu kandidátovi dvou velkých politických stran nakonec nezaujali žádné stanovisko. Füle před výborem vyjmenoval šest portfolií, o nichž je prý pro českého člena komise možné uvažovat. Jsou jimi energetika, rozšíření EU, regionální rozvoj, doprava, životní prostředí a věda a výzkum. Osobně by Füle dal přednost energetice a rozšíření EU.

Podle premiéra Jana Fischera je ČR připravena svést boj o rozumné portfolio. Konkurence je veliká, nebude to jednoduché, poznamenal předseda vlády. Od lídrů evropské sedmadvacítky ale podle něho zní, že Česko nesmí být trestáno za to, že ratifikovalo Lisabonskou smlouvu k reformě EU pozdě.

Füle se dnes na výboru vyslovil pro budování evropských vojenských schopností a pro to, aby Evropská unie měla vedoucí úlohu v prosazování celosvětové dohody o snížení emisí skleníkových plynů. Podpořil vstup balkánských zemí do NATO a EU a podmíněně podpořil i vstup Turecka do unie.

 
Zdroj: Euroskop

Přejít nahoru