Maďarští lidovci chtějí zablokovat českou výjimku v Lisabonu

Pokud maďarské opoziční hnutí Fidesz se spřátelenou Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KDNP) vytvoří po nadcházejících volbách vládu, tak ta bude hlasovat proti české výjimce z listiny základních práv v rámci Lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie. Podle agentury MTI to dnes prohlásil předseda KDNP Zsolt Semjén. Parlamentní volby se v zemi budou konat na jaře a Fidesz je podle průzkumů veřejného mínění jasným favoritem.

„Odmítneme podpořit ve stejné volbě s chorvatským přistoupením k Evropské unii českou výjimku z listiny základních práv v rámci Lisabonské smlouvy,“ řekl Semjén. Fidesz s lidovci podporují členství Chorvatska v EU, proto považují za nepřijatelné spojovat ho s hlasováním o české výjimce, uvedla MTI.

Český prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvy výjimkou z listiny základních práv. Zdůvodnil to obavou z prolomení takzvaných Benešových dekretů a majetkových nároků lidí vysídlených na základě těchto nařízení z poválečného Československa.

Česká výjimka není součástí Lisabonské smlouvy, která vstoupila v platnost 1. prosince. Má se jí však stát v budoucnu, kdy bude pravděpodobně včleněna do přístupové smlouvy s Chorvatskem.

Zdroj: Euroskop

Přejít nahoru