Nečas o směrnici o pracovní době: Parlament by měl slevit

Evropská unie bude dál hledat dohodu o nové podobě Směrnice o pracovní době. Ani vyčerpávající noční jednání mezi členskými státy EU a Evropským parlamentem, které skončilo ve čtvrtek 2. dubna 2009 nad ránem, nepřineslo shodu nad pět let starým návrhem.

 

 

České předsednictví EU vynakládá obrovské množství času a energie, aby unijní instituce dovedlo ke shodě. Předsednictví od ledna uspořádalo sérii jednání a jménem členských států nabídlo europarlamentu řadu ústupků, které mohou být jediným možným základem kompromisu. Dohoda o návrhu, který jednoznačně zlepšuje nynější stav, ale dosud nebyla nalezena. „Pokud parlament skutečně chce zlepšit situaci zaměstnanců, měl by slevit ze své neústupné pozice. Jinak zaviní krach celého jednání,“ řekl český vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který vyjednávání vedl.

Podle předsednictví by z dohody totiž měl mít prospěch každý občan Evropské unie. „Otevřela by se nám perspektiva pružnějšího pracovního trhu, který by významně posílil konkurenceschopnost EU v globalizované ekonomice,“ řekl vicepremiér Nečas. „Je třeba zajistit lepší pracovní podmínky pro zaměstnance a zároveň nutnou flexibilitu pracovního trhu. Ta je dnes zásadní pro zaměstnavatele vzhledem k ekonomickému útlumu, ale i pro zaměstnance kvůli potřebě sladit rodinný a pracovní život,“ dodal.

Klíčovou otázkou, kterou členské státy a europoslanci nadále řeší, je takzvaný opt-out, tedy možnost dobrovolného překročení týdenního limitu pracovní doby. Tuto výjimku, kterou nyní využívá 15 z 27 členských zemí, chce parlament úplně zrušit. Možnost překročení limitu pracovní doby je ale ve více než polovině EU důležitým nástrojem pro řešení situace v sektorech s pravidelným výkonem pracovní pohotovosti (například ve zdravotnictví nebo v požární ochraně) a pro pružné uspořádání pracovní doby podle přání a možností zaměstnanců.

Evropská komise vypracovala na posledním jednání v noci na čtvrtek zřejmě poslední možný návrh kompromisu k otázce opt-outu. Evropský parlament nyní musí dát najevo, zda je ochoten pokračovat v jednáních na základě tohoto návrhu. Jinak nová Směrnice o pracovní době definitivně ztratí šanci na schválení. „Věřím, že naděje na dohodu ještě nezmizela, ale je velmi malá,“ řekl Nečas.

 

Zdroj: www.eu2009.cz

Přejít nahoru