Občanská společnost má čím přispět a musí být zahrnuta do jednání o rozšíření Evropské unie.
To je hlavní poselství kulatého stolu, pořádaného Evropským hnutím v rámci konference Nové impulsy pro rozšíření EU: přínosy pro občany a firmy, proběhlé v pondělí 28. dubna 2025 v Lichtenštejnském paláci v Praze.
Evropské hnutí v České republice bylo spolupořadatelem této konference. Spolu s Úřadem vlády, konkrétně s kabinetem ministra Martina Dvořáka, a s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM, jsme chtěli přispět k debatě o budoucím rozšíření o dnešní kandidátské státy. Konferenci navštívila evropská komisařka pro rozšíření, paní Marta Kos.
Předseda EH v ČR Vladimír Špidla vystoupil, společně s vládní zmocněnkyní pro Balkán Editou Hrdou, Petrem Jonákem ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a prorektorkou UK Věrou Jourovou, v úvodním diskusním panelu. Zdůraznil geopolitické aspekty i nutnost reformovat fungování evropských institucí: „Rozšíření Evropské unie o Ukrajinu není srovnatelné s předchozími rozšířeními, která se odehrávala v jiném globálním kontextu a v žádném případě s sebou nenesla tak důležité geopolitické aspekty. Není pouhým běžným rozšiřovacím cvičením. Ukrajina vzhledem ke svému historickému osudu a ke své síle bude výzvou pro evropské instituce a jsem si jist, že není možné Ukrajinu integrovat, aniž dojde k významným změnám v institucionálním uspořádání Evropské unie.“
Druhý diskusní panel byl věnován tématu příležitostí pro byznys se zaměřením na Ukrajinu. Pozvání přijala ředitelka Odboru pro přitahování investic Ministerstva hospodářství Ukrajiny Maryna Chlystun, která poté vedla workshop věnovaný investičním příležitostem na Ukrajině
Následně Evropské hnutí v ČR v rámci konference uspořádalo kulatý stůl především jako příspěvek občanské společnosti k rozšíření, jenž moderoval místopředseda Pavel Trantina. Zúčastnila se jej paní komisařka Kos, reprezentant Polského předsednictví v Radě EU a zástupci občanské společnosti z kandidátských zemí, přítomní on-line:
- Dragana Durica – European Movement Serbia,
- Gledis Gjipali – European Movement Albania,
- Andrej Lepavcov – European Movement North Macedonia
- Aida Daguda – Centar za promociju civilnog društva, Bosna a Hercegovina,
- Daliborka Uljarevic – Center for Civic Education, Černá Hora,
- Andrei Curararu, WatchDog.MD Community, Moldavsko a
- Daria Burii – National Youth Council of Ukraine
Mj. od nich zazněly připomínky k transparentnosti vyjednávání o vstupu, vládě práva, problémech s implementací zákonů, transformačními procesy, mírou dezinformací a boji s nimi, ale i o příspěvku mladých lidí do změn ve společnosti a o nadějích do nich vkládaných.
Na on-line příspěvky reagovali také osobně přítomní zástupci Člověka v tísni a Charity ČR, tedy organizací, které mají řadu projektů v kandidátských zemích a situaci tak dobře znají.
Kulatý stůl ukázal, jak důležité je dbát na zapojení občanské společnosti již do přístupových rozhovorů ta je totiž dobrým hlídačem procesů a principů. A také je tmelem, který udržuje stát a jeho občany pohromadě. Nebo, jak říkal Václav Havel, „působí jako skutečná záruka politické stability. Platí totiž, že čím jsou rozvinutější všechny organismy, instituce i nástroje občanské společnosti, tím je tato společnost odolnější proti nejrůznějším politickým vichřicím či zvratům.“
Právě organizace občanské společnosti dbají na obhajobu právního státu a evropských hodnot – tedy úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Aby to mohly organizace občanské společnosti dělat, musí k tomu mít vytvořeny odpovídající podmínky – zejména zákonné, materiální a finanční. A musí být brány jako skuteční partneři už v době vyjednávání o vstupu země do EU.
Komisařka Marta Kos projevila velké porozumění výzvám představeným zástupci občanského sektoru a konkrétně reagovala na mnoho z nich. Zároveň vyzvala neziskové organizace ve stávajících členských zemích, aby se snažily vyvracet dezinformace o přistupujících zemích. K tomu napomůže také lepší provazba či přímo partnerství mezi občanským sektorem u nás a na Balkáně, v Moldavsku a na Ukrajině, upevněná na této konferenci.
Kulatý stůl byl spolufinancován z prostředků EU díky grantu Mezinárodního Evropského hnutí.