Češi diskutují online o budoucnosti Evropy

V souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu v roce 2009 spojuje občany všechn 27 členských států internetová stránka „Rozhovory s občany Evropy 2009“, která má i svou českou podobu.

 

 Vyzývá k možnosti zúčastnit se celoevropské diskuse o budoucnosti Evropy na téma “Jak reagovat na současnou ekonomickou a finanční krizi”. Prostřednictvím stránky “Rozhovory s občany Evropy 2009” mohou všichni Evropané debatovat o tom, jak může Evropská Unie ovlivňovat naší ekonomickou a sociální budoucnost v globalizovaném světě. Online diskuze byla spuštěna 3. prosince 2008 ve všech členských státech EU je první částí celého projektu, který vyvrcholí Summitem Evropských občanů v květnu 2009. Projekt je spolufinancován z programu Evropské komise „Debate Europe“ a z příspěvků nadací. Vice-prezidentka Evropské komise Margot Wallström k tomu na slavnostním zahájení řekla: “Tento projekt nastavuje nový standard spolupráce občanů na národní a evropské úrovni a také kombinací “online” a “offline” dialogu.”

Národní webové stránky umožní každému diskutovat a sdílet své názory na tyto ožehavé otázky a pomohou vytvořit doporučení pro tvůrce národních a evropských politik. Nápady získané z online diskuse budou předány účastníkům národních rozhovorů, které se uskuteční ve všech 27 členských státech EU v březnu 2009. Rozhovorů se zúčastní zhruba 1500 občanů ze všech oborů působnosti. Výsledek těchto debat bude předán tvůrcům politik na Summitu Evropských občanů v květnu 2009.

Francouzský ministr pro Evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet projekt vítá: ”Těší mne, že tento projekt začíná na konci francouzského předsednictví Evropské unii. Používá inovativní metody, pokrývá podstatná témata a v této době je naprosto nepostradatelný. Je třeba, abychom na evropské úrovni věnovali občanům ještě více pozornosti a zapojili je do samého základu procesu budování Evropy“.

Při své řeči na slavnostním zahájení projektu uvítala iniciativu také Diana Wallis, vice-prezidentka Evropského parlamentu. “Tvůrci evropských politik potřebují občany jako partnery pro oboustranný dialog, a přesně to ve značné míře zajišťují Rozhovory s občany Evropy“, prohlásila.

K debatě může přispět každý na těchto stánkách: http://www.rozhovory-s-obcany-evropy.eu/
Můžete se též připojit do” Facebook” skupiny “European Citizens’ Consultation 2009”.

Přejít nahoru