Topolánek: EU chce s USA najít společné východisko proti krizi

Předseda Evropské rady Mirek Topolánek ve středu 25. března 2009 na půdě Evropského parlamentu odmítl kritiku, že Evropská unie nedělá pro řešení hospodářské krize dost hluboké věci.

„Uvedu jediné číslo, 400 miliard EUR, což je 3,3 % HDP EU,“ prohlásil český premiér s tím, že automatické stabilizátory evropské ekonomiky, včetně sociální sítě, tuto částku v důsledku znásobují a že to dává sedmadvacítce například ve srovnání se Spojenými státy výhodu.

Mirek Topolánek v této souvislosti zdůraznil, že stimulační opatření Evropské unie musejí být dočasná a v souladu se středně a dlouhodobými prioritami a cíly Lisabonské strategie a varoval před tím, aby nabývala dlouhodobou či dokonce trvalou platnost.

„Musím otevřeně říct, že po slovech Timothyho Geithnera, ministra financí USA, o „permanentní akci“ zavládlo na Evropské radě víceméně zděšení,“ popsal předseda Evropské rady atmosféru jarního summitu, který se odehrál v Bruselu 19. a 20. března, „Amerika opakuje chyby z třicátých let minulého století – to jsou rozsáhlé stimuly, tendence a volání po protekcionizmu, kampaň Buy American, apod. Všechny tyhle kroky, jejich kombinace a co hůř, iniciativa za jejích permanentní ustanovení, jsou cestou do pekel. Je potřeba číst historické učebnice, které očividně zapadly prachem. Za největší úspěch jednání jarní rady považuji jasné odmítnutí této cesty a tohoto krátkozrakého přístupu,“ připomněl Mirek Topolánek historické zkušenosti s americkou hospodářskou krizí a ocenil shodu, s níž všechny státy Evropské unie hodlají dodržovat principy jednotného trhu a co nejdříve se vrátit i k dodržování pravidel Paktu růstu a stability.

Předseda Evropské rady rovněž vyjádřil přesvědčení, že se Evropské unii a administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy podaří koordinovat kroky proti finanční krizi již na vrcholné schůzce skupiny G20, která se uskuteční 2. dubna v Londýně, nebo o tři dny později na pražském summitu EU-USA. „Věřím, že se Spojenými státy najdeme společné východisko, protože v žádném případě nechceme stavět USA a Evropu proti sobě,“ řekl doslova Mirek Topolánek, podle jehož názoru se musí oba ekonomické celky vyvarovat rizika vzniku nových obchodních bariér.

Přejít nahoru