Irské ano by podle šéfa diplomacie mělo ČR inspirovat

Česká diplomacie vítá kladnou odpověď Irů ve všelidovém hlasování o Lisabonské smlouvě. „Irové potvrdili, že si přejí schválení Lisabonské smlouvy ve své zemi a učinili tak i významný krok na cestě k dokončení ratifikace smlouvy v celé EU,“ komentoval výsledek hlasování ministr zahraničí Jan Kohout. Irské ano by podle něj mělo inspirovat české politiky.

Stejně jako premiér Jan Fischer věří i šéf české diplomacie, že i v Česku bude brzo ratifikace ukončena. „Pevně doufám, že tato situace bude sloužit jako zásadní inspirace pro představitele České republiky, kteří mají nyní v ruce osud české ratifikace,“ poukázal na roli prezidenta Václava Klause, který bude zřejmě posledním evropským politikem, jehož nutný podpis bude k definitivnímu stvrzení dokumentu scházet.

Podle českých diplomatů se potvrdilo, že balíček záruk, který byl pro Irsko vytvořen za českého předsednictví EU, byl sestaven tak, že uspokojivě odpověděl na obavy a otazníky Irů. „Blahopřání patří také irské vládě, která velmi dobře uspěla ve vysvětlení smlouvy a evropského projektu celého svým občanům,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Ministr pro EU Štefan Füle ČTK řekl, že výsledek je hlasem pro silnou, schopnou a efektivní Evropu. „Svým způsobem je výzvou pro nás. Pokud má být Česká republika zemí, která má uvést smlouvu v život, pak doufám, že to stane dříve než později,“ uvedl.

Pro dokončení ratifikace dokumentu v Česku podle něj může vláda nyní učinit dvě věci. Za prvé už pracuje na odpovědi Ústavnímu soudu, který smlouvu posuzuje na žádost části Senátu. Zahraničním partnerům pak může vláda vysvětlit, „že si nesedí na rukou“ a požádat je o prostor pro dokončení ratifikaci.

Na rozdíl od části politické scény, která žádá, aby kvůli urychlení procesu senátoři stížnost stáhli, si Füle myslí, že bude dobře, když soud posuzování dokončí. „Pokud někdo má pochybnosti, pospěje to Evropské unii i Česku,“ soudí.

Podle konečných oficiálních výsledků referenda schválili Irové lisabonskou smlouvu poměrem 67,1 ku 32,9 procenta hlasů za vysoké účasti 58 procent voličů.

 Zdroj: Euroskop

Přejít nahoru