Euroklub: Lisabonská smlouva

Téma: Lisabonská smlouva
Termín: 11.6.2009
Místo: Senát ČR, Praha 1

Evropské hnutí v České republice a Unie Evropských Federalistů (UEF) v
České republice uspořádaly ve čtvrtek 11. června 2009 v Zeleném salonku
Kolovratského paláce Senátu ČR diskusní seminář na téma „Lisabonská smlouva“


Diskuzní seminář moderoval Ivo Kaplán, generální sekretář UEF. Jako panelista promluvil Libor Rouček, předseda UEF v ČR a nově zvolený člen EP a Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu PČR. Seminář provázela aktivní diskuze nad aktuálními domácími i evropskými tématy.

 

 

 

 

 

 
Účastníci zdůraznili význam dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy a podle nich nejistota v pravidlech nikomu a ničemu neprospívá. Diskutující se také shodli na tom, že rozhodování, pokud nějaké je, je zdlouhavé. Tím se vše také samozřejmě prodražuje a jednání jsou naprosto neefektivní. Zajímavé bylo, že ústupky Irům se ani nedostaly na pomyslný diskusní stůl. I to dokazuje kladený důraz všech zapojených na přijetí Lisabonské smlouvy, což odráží i návrh výzvy vůči prezidentu republiky Václavu Klausovi ve smyslu bezodkladného dokončení ratifikačního procesu v ČR bez ohledu na Polsko, Irsko, či Německo.

Dále uvádíme konkrétní a oficiální závěry diskuze:

1. Unie evropských federalistů vyzývá prezidenta Václava Klause, aby ratifikoval Lisabonskou smlouvu nebo aby odstoupil.

2. Po odsouhlasení ratifikace Lisabonské smlouvy v parlamentu přestala být česká ratifikace evropskou otázkou a stala se vnitropolitickým problémem dodržování ústavy. Ratifikace nemůže být odkládána s poukazem na to, že ústava nestanoví lhůtu. Od časů starých Římanů platí princip, že v takovém případě je nutno povinnost splnit v přiměřené době.

3. Považujeme za hrubé porušení suverenity České republiky, když její prezident váže splnění své ústavní povinnosti na událost v cizím státu, konkrétně na výsledek referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku. Prezidentu Václavu Klausovi dává ústava jedinou možnost, jak se vyhnout ratifikaci Lisabonské smlouvy – odstoupit z funkce. 

 

Přejít nahoru