Čechy a Euro. Bude u nás zavedeno?

Evropské hnutí v České republice a Unie Evropských Federalistů v České republice uspořádaly ve čtvrtek 12. února 2009 v Zeleném salonku Kolovratského paláce Senátu ČR diskusní seminář na téma „Čechy a Euro. Bude u nás zavedeno? Kdy? Za jakých podmínek?“ s podtitulem Zprávy z Evropského parlamentu, názory na vývoj aktuální situace v ČR.

Na semináři vystoupil:

PhDr. Tomáš Sedláček

ekonom a vysokoškolský pedagog.V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Působí jako hlavní makroekonomický analytik ČSOB, přednáší ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také na University of New York in Prague. Člen národní ekonomické rady vlády (NERV).

 

 Na pravidelné zasedání Euroklubu byl zdůraznil Tomáš Sedláček otázku hloubky současné krize, kterou nelze v současné době odhadnout. Což podle jeho slov neznamená nevyvíjet žádné aktivity. Ideální by podle něj bylo nově strukturovat rozpočtovou politiku tak, aby deficity do tří procent nebyly normou. Takovou normou se má stát relace mezi relativním růstem HDP v daném roce a deficitem veřejných rozpočtů tak, aby součet těchto čísel nepřesáhl čtyřku. Tedy např. při růstu 1% je situace taková, jaká je při současném růstu. Při růstu 6% je minimální předepsaný přebytek HDP 2%. Pro letošní rok tedy při poklesu HDP o 2% by mohl být startovací deficit pro další léta i 6%. Tyto výdaje musí být však takové, aby opravdu připravily příští růst, čímž se vracíme ke kompletně novému promýšlení struktury především státního rozpočtu.

V návaznosti na úvodní vstup Tomáše Sedláčka se rozhostila diskuse, která pokračovala vyhodnocením současné situace kolem možného přijetí eura a schválení Lisabonské smlouvy. Toto téma uvedla Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu PČR.

Přejít nahoru