Svaz průmyslu podpořil odklad termínu přijetí eura, podnikatelé protestují

Ministr financí Miroslav Kalousek o víkendu oznámil, že vzhledem k tendencím některých členských států EU nerespektovat Pakt stability a růstu Česká republika s rozhodnutím o termínu přijetí eura ještě počká. Zatímco Hospodářská komora, která zastupuje zájmy českých podnikatelů s posunem termínu nesouhlasí, Svaz průmyslu a dopravy Kalouska podpořil.

Ministr financí Miroslav Kalousek a guvernér centrální banky Zdeněk Tůma o víkendu oznámili, že Česká republika si na termín přijetí eura zřejmě bude ještě muset počkat. Důvodem dalšího váhání se stanovením konkrétního data vstupu do eurozóny je současná finanční krize, která vlády mnoha zemí Evropské unie přiměla k volání po uvolnění rozpočtových pravidel v rámci Paktu stability a růstu.

Pakt stability a růstu představuje soubor fiskálních pravidel, jimiž se musí členské země eurozóny řídit. Smyslem jejich dodržování je nenarušovat stabilitu společné měny a nezvyšovat inflaci. Země musí v první řadě střednědobě udržovat vyrovnaný rozpočet veřejných financí. Deficit by zároveň neměl překročit 3% HDP, jinak zemi hrozí ze strany Evropské unie sankce. Miroslav Kalousek uvedl, že byl vždy přesvědčen o tom, že brzký termín přijetí eura je správný, ale ve chvíli, kdy řada členských států dává najevo, že Pakt stability a růstu pro ně nemusí být důležitý, přehodnocuje rozhodnutí o datu vstupu České republiky do eurozóny. Ministr snahy o zpochybnění evropských stabilizačních pravidel ostře kritizoval. Pokud některé země začnou Pakt porušovat, vzájemná důvěra se podle jeho slov rozpadne.

O dodržování principů „férové soutěže“ a tedy i principů stability a růstu“ bude podle Kalouskových slov Česká republika usilovat i během svého předsednictví v Radě EU, které začne v lednu 2009. Také guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že vláda bude kvůli „neklidu na finančních trzích potřebovat určitý oddechový čas počítaný spíše na měsíce“.Kalouska v jeho rozhodnutí podpořil také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Přestože český průmysl ještě nedávno váhání vlády se stanovením termínu přijetí společné měny kritizoval (viz EurActiv.cz 11.9.2008), v nedělním diskusním pořadu České televize Míl uvedl, že se s posunem termínu rozhodnutí o přijetí eura „nedá nic dělat“. Nyní podle něj bude především záležet na tom, zda „vůbec Evropa bude schopná dostát svým závazkům“. Podle Míla je zarážející, že jsou „některé země ochotné na úkor ostatních řešit si své vnitřní problémy, a to bez jakýchkoli skrupulí, a to dost dobře nejde, pokud chcete skutečně budovat jednotnou Evropskou unii a mít jednu měnu“.

Kritiku si ministr vysloužil ale od Hospodářské komory ČR. Její prezident Petr Kužel trvá na tom, že by vláda měla s oznámením termínu přijetí eura přijít co nejdříve. Odklad bude mít podle jeho názoru „nepříznivý vliv na české firmy, které se orientují na obchod se zeměmi eurozóny. Ty se budou muset i nadále potýkat s kolísajícím kurzem či případným neopodstatněným zpevněním koruny, které jim bude snižovat tržby“, řekl Kužel.

Zdroj: EurActiv.cz

Přejít nahoru